W miejscu, w którym aktualnie pracuje elektrownia wodna Stocki Młyn w przeszłości istniał młyn wodny. Na początku XX wieku zakład ten został przebudowany na elektrownię wodną. Pierwszym właścicielem elektrowni było przedsiębiorstwo o nazwie „Elektrownia Obwodowa Pomorze Stocki Młyn sp. z o.o.” Na podstawie niemieckiej ustawy wodnej Wydział Powiatowy w Kwidzynie aktem z dnia 17 grudnia 1908 roku uznał istnienie elektrowni wodnej i zezwolił na piętrzenie górnej wody za pomocą jazu betonowego. Początkowo w elektrowni pracowała jedna pionowa turbina Francisa o przełyku instalowanym Qinst.= 8,80 m3/s Następnie na wniosek właściciela dozwolone piętrzenie na podstawie aktu prawnego z dnia 5 stycznia 1920 roku, zostało podniesione o ok. 0,6 m, uzyskując dzisiejszy spad,. W tym też okresie w elektrowni zamontowano drugą pionową turbinę Francisa o przełyku instalowanym wynoszącym Qinst. = 5,5 m3/s .W latach trzydziestych ub. wieku po raz kolejny zmodernizowano zakład przez dobudowę segmentu parowego. Elektrownia uzyskała wówczas moc łączną generatorów powyżej 3 MW, stając się tym samym jednym z większych tego rodzaju zakładów na Pomorzu.
W roku 1942 elektrownie przejęła firma " Energieversorgung Westpreussen A.G", która eksploatowała obiekt do końca II Wojny Światowej. Po zakończeniu działań wojennych uruchomiono elektrownię w oparciu o napęd wodny. Człon parowy na skutek prawdopodobnie jakiegoś poważnego uszkodzenia nie został włączony do eksploatacji. W roku 1963 zdemontowano nieczynny od czasów wojny segment parowy elektrowni, natomiast w roku 1964 przeprowadzano gruntowną modernizację siłowni połączoną z jej przebudową: dwie turbiny pionowe Francisa zastąpiono jedną pionową turbiną Kaplana z ręcznym sterowaniem łopat wirnika o przełyku instalowanym wynoszącym Qinst. = 11,0 m3/s. Turbina pracuje pod stałym spadem H = 5,1 m. Maksymalna moc hydrozespołu uzyskiwana na obiekcie w optymalnych warunkach przepływu kształtuje się na poziomie 380 kW. Średni wieloletni przepływ występujący na stopniu wynoszący Qśred. = 6,65 m3/s jest charakterystycznym wskaźnikiem hydrologicznym zlewni rzeki Wierzycy o obszarze 1380 km2. Elektrownia pracuje w trybie przepływowym z mocą dostosowaną do aktualnie występujących warunków hydrologicznych w zlewni rzeki.
Pod koniec XX wieku obiekt został ponownie zmodernizowany poprzez instalację urządzeń, umożliwiających pracę maszyn całkowicie zautomatyzowaną i pracuje w trybie dozoru dyspozytorskiego.
Turbina | Generator |
Regulator obrotów
|
ilość turbin: 1 typ: śmigłowa z autyczną reg. łopat wirnika firma: Stocznia MW rok budowy: 1964 obroty/minutę: 1500 układ konstrukcyjny: pionowa moc zainstalowana: 360 kW |
typ: synchroniczny firma: M5 napięcie generatora: 3,15 kV napięcie wzbudzenia: 0,08 kV rok budowy: 1963 obroty/minutę: 150 |
typ: elektrohydrauliczny rok budowy: 1994 |