Elektrownia wodna mała

Pierzchały

Moc zainstalowana: 880 kW
Rok budowy: 1913 - 1916

O obiekcie

Historia

Elektrownia wodna Pierzchały położona jest w odległości 1km na wschód od wsi Pierzchały w gminie Płoskinia, w województwie warmińsko-mazurskim. Została wybudowana na lewym zboczu doliny rzeki Pasłęki w latach 1913 - 1916 przez Carla Heinza Ziese - zięcia elbląskiego przemysłowca, Ferdynanda Schichaua. Celem powstania elektrowni było zasilenie w energię elektryczną elbląskiej stoczni Schichaua oraz prawdopodobnie stworzenie w niej laboratorium do badania turbin wodnych.

Elektrownia wodna w czasie działań wojennych nie uległa zniszczeniu i jesienią 1945r. zasiliła w energię elektryczną miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską.

Pierwsze pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie i użytkowanie wód rzeki Pasłęki do celów wytwarzania energii elektrycznej zostało wydane 17 grudnia 1947 r. przez Olsztyński Urząd Wojewódzki dla Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w Olsztynie. Oryginalnie przesył mocy odbywał się na napięciu 60 kV (obecnie 15 kV) bezpośrednią linią do elektrowni w Elblągu. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek rozdzielni 60 kV na terenie ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. i słupy betonowe wzdłuż całej trasy linii energetycznej.

 

Parametry techniczne

  • W elektrowni zostały zainstalowane trzy hydrozespoły z podwójnymi turbinami Francisa (tzw. bliźniacze) o przepływie wody wynoszącym 11 m3/s każdy.
  • Turbiny sprzężone są bez przekładniowo z generatorami synchronicznymi o łącznej mocy 2, 64 MW.
  • Spad elektrowni w aktualnych warunkach piętrzenia wynosi 14 m.
  • Woda od jazu piętrzącego do turbin, doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1270 metrów.
  • Elektrownia pracuje w systemie przepływowym. Jej moc, co za tym idzie wielkość produkcji energii elektrycznej, dostosowywana jest do danych warunków hydrologicznych aktualnie występujących na stopniu.

Rzeka Pasłęka objęta jest programem NATURA 2000 pod nazwą „Dolina Pasłęki" i „Rzeka Pasłęka". Na obszarze tym został utworzony rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce" obejmujący 4249,2 ha.

Turbina Generator Regulator obrotów
ilość turbin: 3
typ: Francis
rok budowy: 1916
obroty/minutę: 150
układ konstrukcyjny: pozioma
moc zainstalowana: 880 kW
typ: WJd1100/150
firma: Siemens-Schuckert
napięcie generatora: 10 kV
napięcie wzbudzenia: 0,11 kV
rok budowy: 1914
obroty/minutę: 150
typ: hydrauliczny1i3/elektrohydrauliczny2
rok budowy: 1914/1999

Zdjęcia

EW Pierzchały (4)
pobierz
EW Pierzchały (7)
pobierz
EW Pierzchały (1)
pobierz
EW Pierzchały (2)
pobierz
EW Pierzchały (3)
pobierz
EW Pierzchały (5)
pobierz
EW Pierzchały (6)
pobierz
EW Pierzchały (8)
pobierz
EW Pierzchały (9)
pobierz

Zobacz pozostałe elektrownie tego typu