Elektrownia wodna mała

Owidz

Moc zainstalowana: 250 kW
Rok budowy: 2007

O obiekcie

Historia

Kilka lat po wybudowaniu elektrowni wodnej Czarnocińskie Piece za sprawą zamożnego starogardzkiego rodu Wiechertów nowoczesność wkroczyła do młynów wodnych na środkowej Wierzycy. Wiechertowie, podobnie jak Schichau na Raduni, wykupili je w początkach lat 20-tych ubiegłego stulecia. Koła wodne zastąpiono turbinami, a stary napęd mechaniczny urządzeń młyńskich zamieniono na elektryczny. Pierwszą elektrownią Wiechertowskich była EW Owidz zbudowana w 1910 roku. Informacje o młynie w Owidzu spotkać można znaleźć w źródłach z 1880 roku. Na ten czas co najmniej należy dotować początki owidzkiej hydrotechniki. Układ budowli hydrotechnicznych elektrowni odwzorowuje zabudowania młyńskie: na miejscu młyna jest budynek siłowni, jaz młyński został przystosowany do potrzeb elektrowni, w miejscu domu młynarza wybudowano dom dla obsługi elektrowni. W elektrowni wybudowanej przez Wiechertów zainstalowano pionową turbinę Francisa firmy Voith o mocy 195 kW.

W latach siedemdziesiątych przeprowadzono częściową modernizację. Zdemontowano archaiczną i bardzo głośną przekładnię zębatą o zębach drewnianych i żeliwnych zastępując ją szybkobieżną przekładnią zębatą czołowo kątową firmy Voith i wymieniono generator.

Kolejną kompleksową modernizację przeprowadzono w roku 2006, kiedy to ze starej elektrowni pozostały w zasadzie tylko mury, a wymianie podległy wszystkie urządzenia wytwórcze oraz część energetyczna. Wówczas to zainstalowano nowoczesny hydrozespół z pionową turbiną Kaplana napędzającą poprzez przekładnię zębatą generator asynchroniczny.

Parametry techniczne

  • Turbina charakteryzuje się przełykiem instalowanym Qinst.= 12 m3/s 
  • Spad  H = 3,44 m.
  • Powierzchnia zlewni 1070 km2 ze
  • Średni przepływ wieloletn Qśred.= 5,38 m3/s.
  • Obecnie elektrownia jest w pełnia automatyczna i nie wymaga stałego nadzoru podczas pracy.
Turbina Generator Przekładnia Regulator obrotów
ilość turbin: 1
typ: Kaplan
firma: ZRE
rok budowy: 2007
obroty/minutę: 150
układ konstrukcyjny: pionowa
moc zainstalowana: 250 kW
typ: asynchroniczny
firma: Siemens
napięcie generatora: 0,4 kV
rok budowy: 2006
obroty/minutę: 986
typ: czołowa-kątowa
firma: GEG
rok budowy: 2007
typ: elektrohydrauliczny
rok budowy: 2007

Zdjęcia

EW Owidz
pobierz
EW Owidz
pobierz

Zobacz pozostałe elektrownie tego typu