Farma wiatrowa

FW Karścino

Moc zainstalowana: 90 MW
Wytwarzanie: ok. 170 GWh/rocznie

Historia

Farma wiatrowa zlokalizowana została w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim w okolicy miejscowości Karlino, w północnej Polsce. Została wybudowana przez koncern Iberdrola, na przełomie lat 2007/2009, złożonym z trzech etapów: Karścino I (69 MW mocy), Karścino II (Mołtowo) (13,5 MW mocy) i Karścino III (Krukowo) (7,5 MW mocy). Wszystkie etapy projektu składają się z tych samych turbin Fuhrländer FL MD77 (w sumie 60), każda o mocy znamionowej 1,5 MW, zajmuje obszar o powierzchni  11 km2 . Farma została uruchomiona w roku 2009 (poszczególne etapy zostały oddane do eksploatacji odpowiednio w marcu, kwietniu i maju).

Dane techniczne FW Karścino

Wirnik Wieża

średnica wirnika - 77 m
ciężar wirnika – 31,7 t

powierzchnia wirnika – 3,848 m²

wysokość wieży - 100 m
ciężar wieży - 275 t.
 
  • ilość łopat - 3
  • zakres prędkości obrotowej 9-19 rpm.
  • moc znamionowa turbiny – 1,5 MW
  • moc farmy wiatrowej – 1,5 x 60 = 90MW
  • ciężar gondoli – 52,5 t
  • stacja elektroenergetyczna 110/20kV, TR 2x50 MVA
  • generatory asynchroniczne, napędzane za pośrednictwem przekładni planetarnych o przełożeniu około 1:100.

Ciekawostki

Minimalny wiatr potrzebny do wprawienia w ruch wirnika wynosi 4 m/s, natomiast optymalny wiatr przy którym elektrownia uzyskuje swoją pełną moc znamionową która wynosi 15 m/s. Przy sile wiatru powyżej 25 m/s, ze względów bezpieczeństwa, praca produkcyjna zostaje wstrzymana. 

W przypadku farm wiatrowych należących do Energa OZE, pomimo faktu, iż na każdej z nich pracują turbiny wiatrowe pochodzące od innego producenta, to jednak jeśli chodzi o budowę i zasadę działania, są to konstrukcje bardzo do siebie zbliżone. W konstrukcji takiej możemy wyróżnić takie elementy jak:

Fundament, będący konstrukcją żelbetową, która, w zależności od warunków geotechnicznych, może być  wsparta na palach o długości 5-20m.

Wieża, która wykonana jest w technologii rurowej i składa się z 3 lub 4 spawanych segmentów połączonych śrubami. Wewnątrz wieży znajdują się takie elementy wyposażenia jak:  winda, drabina, rozdzielnia dolna.

Najważniejszym elementem turbiny wiatrowej jest gondola – zwana też maszynownią turbiny. Współpracuje z nią bezpośrednio piasta wirnika, tworząca wraz z łopatami wirnik turbiny wiatrowej.

Produkcja

Farma wytwarza około 170 GWh czystej ekologicznie energii elektrycznej rocznie, co pozwala na zaopatrzenie w energię prawie 80 tysięcy gospodarstw domowych. Energia elektryczna wytworzona zostaje przesłana linią podziemną  do Stacji elektroenergetycznej 110/20kV, TR 2x50 MVA, zlokalizowanej w miejscowości Karścino. Następnie ok 25,5 km linią napowietrzną w tym odcinkiem kablowym (1,45km), przekazana do ogólnokrajowej sieci przesyłowej.

Obsługa

Na terenie stacji elektroenergetycznej, stacjonuje wyszkolona grupa operatorów i serwisantów, która zajmuje się obsługą i utrzymaniem całego parku maszynowego, w tym pracami serwisowymi.

Zdjęcia

FW Karścino
pobierz

Zobacz pozostałe elektrownie tego typu